RENKLERİN DİLİ…

Renklerin Sınıflandırlması:
Ana renkler
*Kırmızı *Sarı *Mavi

Ara renkler (Ana renklerin birleşiminden meydana geliyor)
*Menekşe moru (kırmızı+mavi)
*Turuncu(sarı+kırmızı)
*Yeşil(mavi+sarı)

Türetilmiş renkler(Birinci ve ikinci grubun birleşiminden oluşuyor)
*Safran rengi(kırmızı+turuncu)
*Limon küfü(sarı+yeşil)
*Lavanta(mavi+menekşe moru)
*Mor(kırmızı+menekşe moru)
*Mercan(sarı+turuncu)
*Turkuvaz(mavi+yeşil)
Renkler bazen ruh halimizi etkiler.Kimi bizi sükunete davet eder,kimi neşelendirir,kimi ise kendimizi güvende hissetmemizi sağlar.Renk,monoton ve basit bir mekanı,canlı bir mekan haline dönüştürebilir.duvarlarınızın rengini değiştirmekle,kullandığınız mobilyanızı değiştirmekten,hatta odanın oturumunu yeniden düzenlemekten daha çarpıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.Bir odanın içindeki boyanın,duvar kağıdının,döşemenin,halının ve diğer malzemelerin renkleri,bir binanın iskeletini veya çatısını örten giysiler gibidir.Tıpkı,insanın üzerine giydiği giysilerin tenini,kaslarını ve kemiklerini örtmesi gibi…
Dekorasyonda renk kullanımı ile unutulmaması gereken genel bir kural,fazla renk kullanımının,tıpkı az renk kullanımında olduğu gibi dengesizlik yaratacağıdır.Yapıcı etkilerini görebilmek için renk,ölçülü olarak kullanılmalıdır.En uyumlu görüntüleri,renkleri tamamlayıcıları ile birlikte kullandığınızda elde edebilirsiniz.

İşte; ARTI BODRUM şifreleri…

Renk düzenlemesi yaparken ele alacağınız ilk şey,kendi kişiliğinizdir.Sormanız gereken diğer sorular da şöyledir :
1-Söz konusu mekanda,ne gibi aktiviteler yapılacak?
2-Ne kadar ışık alıyor?Temelde,aydınlık bir yer mi,yoksa karanlık mı?
3-Ne gibi doğal renkler var?Mekanda ahşap,tuğla veya taş unsurları inceleyin.
4-Dikkat çekici ve canlı bir yer mi istiyorsunuz,yoksa sakin ve durgun mu?
5-Bu mekanda temelde soğuk bir atmosfer mi istiyorsunuz,yoksa sıcak mı?
6-Yüksek bir tavan mı var,yoksa alçak mı?
7-Bu mekanı büyütmek mi istersiniz,yoksa daha küçük görünmesini mi?
8-Mekanın temel şekli nasıl?Dar ve uzun mu,yoksa geniş ve kısa mı?
Ruhunuzla Konuşan Renkler…
• Kırmızı; çalışma isteğini arttırır,tembelliğin karşıtıdır,ancak kızgınlığa ve saldırganlığa da yol açabilir.Bu nedenle hareketin yoğun olduğu yerlerde,çocuk odaları,dans stüdyoları ile diskotekler gibi topluma açık olan alanlarda kullanılmalıdır.Koyu tonları,yoğun ve sıkıcı bir atmosfer yaratır.Ağırlıklı olarak kırmızı tonlardaki objelerin kullanıldığı mekanlarda,zaman kavramı kaybolduğu için,uykusuzluk çekilebilir.Az miktarda kullanıldığında ise,ortama neşe ve heyecan katar.
• Turuncu; gösteriş meraklısı karakteri yansıtıyor.Kırmızı gibi,dışa dönük ve heyecan verici,hatta;kırmızıdan daha yapıcı olduğunu söyleyebiliriz.Sağlık,canlılık,yaratıcılık,güven,cesaret ve iletişimi simgeleyen bu renk,ezici olma ve üstün gelme isteklerini de beraberinde getirir.Yorgunluğa,halsizliğe,uykusuzluğa,depresyona,korku ve endişe durumlarına karşı turuncu rengin gücünden faydalanabilirsiniz.Yatak odasında,mutfakta,çocuk,yemek odası ile koridorlarda,neşe ve mutluluk vermesi istenen her ortamda kullanılabiliyor.
• Sarı,parlak,neşeli ve sevecen…Sarı,ilham verici olmasının yanı sıra,zihinsel karışıklığa da yol açabilir.Bu nedenle,çalışma ve dinlenme odalarında tercih edilmemelidir.Mutfak içinse,çok uygundur.
• Yeşil;paylaşımın,işbirliğinin,uyumun ve cömertliğin rengidir.Dikkati ayakta tutar.Kendini ifade etmeye yardımcı olur.Mekanları daha geniş gösterir.Banyolar,yatak odaları ve çalışma odalarında da kullanılabilir.açık tonları duvar için uygundur.
• Mavi;barış ve sevgiyi ifade eder.Huzur verir.Hayalperestlik ve aşırı duygusallık yaratabilir.Sakinleşme ve dinlenme amaçlı olan her yerde kullanılabilir.hareketin ve çalışmanın çok olduğu yerlerde kullanılmamalıdır.Koyu tonları tembellik ve melankoli yaratır.
• Beyaz;enerji sistemini dengeler.Yaratıcılık duygularını açığa çıkarır ve geliştirir.En önemli özelliği ise,ışığı yansıtmasıdır.
• Siyah;aşırılıkları dengeler.Güçlü tutkuyu ve hırsı temsil eder.En önemli özelliği ise,ışığı emerek,yok etmesidir.Bu nedenle siyah,dekorasyonda konsantrasyonu yoğunlaştırmak için kullanılır.çalışma odalarında,siyah objelerden ve koltuklardan yararlanabilirsiniz.
• Kahverengi;sosyal dengeyi ve toplum içinde rahatlığı sağlayan bir etkiye sahiptir.

SALON ve OTURMA ODASI…

Salon ve oturma odasının rengi,ortamda mevcut doğal renklere göre seçilmelidir.Yerler,şömine,tuğla veya taş işleri başlangıç noktası olarak görülmeli,koyu ve açık gölgeli renkler arasında sert kontrastlara yer verilmemelidir.Çünkü,kontrast renkler dikkat çeker.Ancak,bu odanın amacı ise,dikkatinizin dağılmamasını gerektiren,kitap okuma,müzik dinleme,sohbet etme ve dinlenme gibi aktivitelerin yapılabilmesidir.
Perde ve jaluzi seçerken,kullanacağınız duvarın rengiyle hafifçe kontrast oluşturacak bir renk seçmenizi tavsiye ederiz.genel kural olarak,oturma grubu koltukları,halılar ve sandalye döşemeleri duvar renginin koyu bir gölgesi gibi olmalıdır.
Salon ve oturma odası için temel olan,renklerin keskin zıtlıklar oluşturmadan karıştırılmasıdır.Etkili vurgular için,vazo,abajur ve çiçek gibi odadaki diğer unsurların renklerini değerlendirin.

YEMEK ODASI…

Yemek odası duvarında ,açıktan ortaya doğru değişen renklere yer vermek,mutlu,sıcak ve davet edici bir atmosfer yaratır.Bunun için,doğal,meyve renklerini andıran renkleri tavsiye ederiz.Mümkün olduğunca soluk yeşil ve sarı gibi soluk renklerden uzak durmalısınız.çünkü bu renkler,hastalığı ve rahatsızlığı hatırlatır.Kontrast renkler,masa örtüsü veya peçete gibi küçük unsurlarda kullanılabilir.Genel olarak,yemekteki renklerin net bir şekilde görünümüne yetecek kadar ışıklandırma olmasına dikkat edin.

MUTFAK…

Mutfak,nadiren dinlenilecek bir yerdir.Bu sebeple,hareket arttırıcı renkleri hedefleyerek,renk katalogunun sıcak renkler kısmında seçiminizi yapın.Bu renkler,dikkatli ve hazır olma duygusunu,yaratıcılığı destekler.Tezgah için,kontrast renkler kullanılabilir.Bu;oradaki ışık yansımasını arttıracaktır.Daha koyu gölgeli renklerin seçildiği bölümler için,kuvvetli,net bir aydınlatmaya ihtiyaç vardır.Kullandığınız bütün havlular,porselen takımlar,tavalar ve diğer mutfak eşyaları,odadaki temel renge bağlı bir vurgu yaratmak için fırsattır.

YATAK ODASI…

Burası,rahatlık ve sükunetin olması gerektiği yerdir.Bu yüzden,sert kontrastların,ağır renklerin yerine yumuşak renkleri tercih etmelisiniz.İklimi de göz önünde tutmalısınız.Soğuk ülkelerde,sıcak renkler kullanılmalı,sıcak ülkelerde ise,mavi grubu gibi,serinletici renklere yer verilmelidir.

ÇOCUK ODASI…

Ortaokul çağına gelmeiş çocuklar içinberrak ve parlak bir ortam yaratması bakımından,kırmızı,turuncu ve sarı bazlı renkler tercih edilmelidir.Ortaokul çağı ve üzerindeki çocuklar içinse,yeşil ve mavi bazlı renklerin açık tonları daha uygundur.Koyu renklerden kaçınılmalıdır.Ayrıca;okurken gözü yormayacak bir aydınlatma olmasına da dikkat edilmelidir.

BANYO…

Banyolar,genelde küçük yerlerdir.Bu yüzden,duvarlar için,hacim genişletici,açık ile orta arası renklere yer vermenizi tavsiye ederiz.Fayanslar,küvet,lavabo ve tuvalet sabit unsurlardır.Bu sebeple başlangıç noktası da, bu elemanlar olacaktır.Beyaz ve kırık beyaz banyo için uygun renklerdir,çünkü bunlar,temizliği ve sağlığı çağrıştırır.Diğer uygun renkler arsında mavi,turkuvaz,mavi-yeşil akuamarin veya yeşil tonlardaki açıktan ortaya değişen renkler sayılabilir.Bu renkler,su,canlılık ve geniş hacmi çağrıştırır.

Öneriler Bizden, Seçim Sizden…

Seçiminiz ne olursa olsun,ortaya çıkanın , sizi anlatan,sımsıcak bir yuva olacağından hiç şüpheniz olmasın. Farkınızı ve tarzınızı ,kendiniz yaratacaksınız…Seçimlerinizi yaparken,dilediğiniz takdirde ,biz, her zaman,size yol göstermek için, yanı başınızda olacağız.

Gönderen:admin