FATMA-NİHAT ATMIŞ EVİ
BİTEZ-BODRUM

VİLLA ATMIŞ / BİTEZ/ BODRUM

 

Bitez  de iki dönümlük narenciye bahçesi içinde konumlanan, sıra dışı stili ile dikkat çeken , cüretkar, geometrik çizgilere sahip, detaylarla dolu ev ; Fatma – Nihat  ATMIŞ çiftine aittir…

 

Evin  içi de; geniş espaslar yaratacak şekilde tasarlandı. Eve adımınızı atar atmaz , gözün takıldığı her köşede ; ayrı bir detaya ;ince bir zevkin ürünü olan ayrıntılara rastlamak  mümkün. Giriş katı fuayesinde ilk göze çarpan ;üzerindeki meşalelerle saray muhafızlarını andıran taş kolonlar ve bu kolonlara basan ve buram buram nostalji kokan manastır tonozu tavandır.Burası; projenin çıkış noktası olup,  giriş ve bahçe arasında şeffaf bir aks oluşturmaktadır. Evin mimari karakterini belirleyen en önemli etken, bütün ihtişamıyla   salonun üstünü kapatan, görenlere heybetli   bir atmosfer  sunan ;beş buçuk metre yüksekliğindeki takoz tuğlalı, Selçuklu tonozudur.Bu mekanda ; taşın , tuğlanın ve ahşabın sıcak uyumunu görmek mümkün. Galeri boşluğuna yerleştirilen ve salonu kuşbakışı izleme olanağı sağlayan payandalı  ahşap seki (asma  kat), iç mekan düzenlemesinde göze çarpan ince detaylar arasında olup ;mekandaki dengeyi sağlıyor .Kış aylarında ;evi gerçek anlamda ısıtan, görkemli taş şömine ve bu şöminenin iki yanına yerleştirilen; TV ve müzik seti nişi olarak kullanılan ; gömme dolaplar; işlevselliği yönünden; salona  ayrı bir karakteristik değer katmaktadır.  Mutfak ise ; evin genel konseptine uygun olarak yalın  ve açık olarak tasarlanmıştır. Mekana renk ve hareket katan başka bir ayrıntı  da ; yemek bölümündeki ‘ cumba ‘ adı verilen çıkmadır ve sedir olarak kullanılmaktadır. Yemek bölümünün tavanındaki tekrar eden ahşap kirişlerin zenginliği de ; beyaz duvarların ışıltısıyla kontrast oluşturmakta ;ahşabın sıcaklığı ; bulunduğun ortama ayrı bir değer katmaktadır. Giriş holünden üst kata çıkarken karşınıza , şaşırtıcı; bir o kadarda   gizemli ahşap merdiven çıkmaktadır. Merdivenin basamak alınları şerit şeklinde oyularak ; içerisine gömülen ; üst üste preslenmiş camlar; günün belirli saatlerinde güneşin ışıltısıyla , gece ise ; yan duvarlardaki niş aydınlatmalarının etkisiyle ; kristal  görüntüsü vermektedir. Merdiveni çıkıp yatak holüne ulaştığınızda doğal  ışıktan olabildiğince yaralanabilmek adına , yapılmış olan çatı ışıklıkları sizi karşılıyor.Ebeveyn yatak odasına geçtiğinizde ise ; duvarda açılan yırtıklara özenle çizilmiş renkli vitraylar, gün ışığını; etkileyici renk skalasıyla içeri taşıyor.

 

Geçmişe dair nostaljik çağrışımların söz konusu olduğu villada ; farklı tarzların birlikteliğiyle yaratılmış ;eklektik bir iç mekan tasarımı dikkat çekiyor. Mekanlar arasındaki bütünlüğü ise ; renkler , dokular ve detaylardaki zarif geçişler sağlıyor.Mobilyaların çoğu ise,mekana özel tasarlanmıştır.

 

Burası yaşanan , her köşesi dolu dolu yaşayan bir ev,

Her şeye rağmen , bu hikayenin  sadece yarısı……….