Bodrum’da konut alırken dikkat etmeniz gerekenler.

Aldığınız veya alacağınız konut ,yapı ruhsat projesine uygun mu ? Belediyeden mutlaka kontrol edin.
Aldığınız konut üzerinde, belediye encümeninin her hangi bir kararı var mı ? kontrol etmelisiniz. Ruhsat geçerliliği devam ediyor mu, yıkım kararı veya imara aykırılık var mı vs.
Projeden konut alacaksanız ; mutlaka yapı ruhsatı eki olarak verilen belediye onaylı projesini kontrol edin. Ruhsatlı projeye uygun konut alın.
Projeden aldığınız konut arsası üzerine yapılırken yapı ruhsatına uygun yapılıyor mu ? kontrol etmenizde fayda var. Yapı ruhsatınız olmasına rağmen yapı kullanma izni alamayabilirsiniz.
Projeden aldığınız konut için satış vaadi sözleşmesi yapın , alacağınız konutun tüm özellikleri sözleşmede yazılı olsun ve ruhsatlı projeyi sözleşme ekine mutlaka koyun.
Projeden aldığınız bağımsız bölüm numarası belediye ve tapuda bulunan vaziyet planına ayrıca arsa üzerindeki uygulamada aynı olmalıdır. Bağımsız bölüm numarası uymaz ise farklı bir tapu almışsınız demektir.
Alacağınız tapu üzerinde ipotek, şerh ve haciz olmamasına dikkat edin.
Kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu alırken müstakil olmayıp site içindeyse konutunuz, tapudaki site yönetim planını inceleyin.
Alacağınız konutun yapı kullanma izni yoksa ,sözleşmenize mutlaka yapı kullanma izin belgesi için ödenmesi gereken harçlar satıcıya aittir ibaresini yazdırın.
Konut için ödediğiniz bedelin tam faturasını alın. Sonradan çıkabilecek uyuşmazlıklarda fatura beledi işinize yarayacaktır. Aksi halde alıcı ve satıcı vergi dairesi incelemesinde cezalı duruma düşebilir.
Fatura istenildiği zaman satıcı KDV talep ederse ödemeyin. Son kullanıcı fiyatlarında yasa gereği KDV dahildir.
Su, elektrik, kanalizasyon bağlantıları için ayrıca ödeme yapmayın, sizden bunlar talep edilirse bilmeniz gerek yapı kullanma izni alması için satıcının ödemelerini yapmış olması gerekir. Su ve elektrik aboneliğinde ödenmesi gereken ücret size aittir abone işlemlerini direk kendiniz yapın.
Tapunuzu alırken yasa gereği harçlar hem alıcıdan, hem satıcıdan alınır. Kendinize ait bölümü ödeyin, tapu ödeme makbuzlarını herkesin kendi adına keser. Ödeyeceğiniz rakamı tapudan öğrenebilirsiniz.
Konutunuzun bulunduğu sitede su temini için, sondaj ile artezyen yapılmış olabilir , MUSKİ’ den veya DSİ’ den ruhsatı olup olmadığını sorunuz. Ruhsatsız su kuyuları kapatılır.
Aldığınız konut depo tapulu olmamalıdır. Depolarda iskan edilemez.
Bir şey olmaz demeyin…. Bu günlerde herkes birbirini şikayet ediyor.
Tüm bu işlemleri yaparken kendinize mutlaka iyi bir danışman bulun…

Mustafa Gündoğ
Emlak Değer Tespit Uzmanı
Yeminli Bilirkişi

Gönderen:admin