AYDINLATMA…

Mimarlık sanatlarının görevlerinden biri de,insan duygularına,zekasına seslenen bir çevre yaratmaktadır.Aydınlatma yoluyla bir mekanı,sakin,neşe dolu,ağırbaşlı,canlı,sempatik,merak uyandırıcı veya uyarıcı yapmak olanaklıdır.

İşte; ARTI BODRUM şifreleri…

• Aydınlatma ve ışık efektleri, daha proje tasarlarken düşünülmelidir.
• Işığı tavana vermek, tavanın yüksek görünmesini, böylece mekanın daha geniş algılanmasını sağlar. Aşağı doğru yansıttığınızda, belli objelere dikkat çekebilirsiniz.
• Salonda; dinlenme, televizyon seyretme ve okuma gibi farklı amaçlara cevap verebilecek aydınlatma sistemleri oluşturulmalıdır. Tablo ve aksesuarların, vitrin ve dolapların aydınlatılması da hoş bir mekan oluşumuna yardımcı olur. Oturma odalarında, gözü yormayan, sıcak ışık renkleri kullanılarak, endirekt aydınlatma yapılmalıdır. Abajur, lambader ve sarkıt türü aydınlatmalar, daha yumuşak bir atmosfer oluşturur. Okuma köşeleri için, lambader ve abajur tipi armatürler tercih edilebilir. Oturma grupları, hemen yanlarındaki lambaderlerle aydınlandığında, sıcak bir etki yaratırlar. Mobilyaların aydınlatılması yada dolaylı aydınlatma yapmak için,duvar aplikleri kullanılabilir.Oturma odalarında,kuvvetli,halojen lambalar tercih edilmemelidir.
• Televizyon izlerken, ideal ışık düzeyini sağlamak için en iyi çözüm,televizyon arkasına yada önüne konan lambalarla fonu aydınlatılmalıdır.
• Yemek bölümünün aydınlatılmasında temel ilke, masanın aydınlatılmasıdır. Yemek masası, kare yada yuvarlaksa, masanın ortasına gelecek şekilde, dikdörtgen ise, her bir kare bölümlemeye, birer adet lamba düşecek biçimde tasarlanmalıdır.Lambalar,masaya minimum 75 cm,maksimum 90 cm yükseklikte tavandan sarkıtılmalıdır.
• Tuvalet masası aydınlatması, kişinin kendini aynada görebilmesini sağlamak içindir.İki tarafta,yeterli büyüklükteki masa lambalarından yararlanılabilir.
• Masanın, pencere önüne konması yanlıştır.Çünkü;pencereden içeri süzülen doğal ışık,pencerenin bulunduğu duvarın,karanlık olmasına neden olur.
• Yatak odasındaki aydınlatmanın, dimmerli olmasını sağlayın. Böylece, romantik anlarda, mum ışığı efekti verebilirsiniz. Dinlendirici soft bir aydınlatma ile, fonksiyonel bir başucu aydınlatması, beraber düşünülmelidir. Yatak odasının genel aydınlatmasında, endirekt ışık kullanılmalıdır ve bunun çok kuvvetli olmamasına özen gösterilmelidir. Eğer yatak odasında giyinme bölümü varsa, odayı fazla ışığa boğmak yerine, ana ışık, giyinme bölümünde kullanılabilir. Başucu aydınlatması, genel aydınlatmayı destekleyici, fonksiyonel yada estetik bir armatür olabilir.Başucu armatürü olarak,masa lambası yada aplik kullanılabilir.
• Pastel renkler kullanarak, ışığı mümkün olduğunca arttırın. Duvarlarda ve kumaşlarda kullanacağınız, açık tonlar, mekanın ferah görünmesini sağlar.
• Spotlar ve niş içi aydınlatmalar, genel aydınlatma olarak değil,obje veya herhangi bir nesneyi aydınlatmak için kullanılmalıdır.Aksi takdirde,ışığı 45 derecelik açıyla yansıttıklarından,genel aydınlatmada yetersiz kalacaklardır.
• Mutfakta, evin diğer bölümlerine göre,daha fazla aydınlık seviyesi sağlamak gerekir.Bu mekanda ,keskin gölgelerden kaçınmak için,geniş ışık dağılımına sahip armatürlerle, genel aydınlatma yapılmalıdır. Tezgah üstü dolapların altından, gizli ışık kaynakları kullanılabilir. Genel aydınlatma ise, sarkıt veya sıva üstü camlı armatürlerle sağlanabilir.Dolap içinde,dekoratif amaçlı,noktasal aydınlatma yapılabilir.Ayrıca,ocağın ve lavabonun aydınlatılması önemlidir.
• Çalışma odasında, genel aydınlatmanın yanında, lokal aydınlatma da kullanılmalıdır.(masa aydınlatması gibi) Sürekli masa başında çalışılıyorsa,buranın aydınlatılması önemlidir.Gün ışığı açısından doğru yerleştirilmiş bir çalışma masasının aydınlatılmasında en iyi çözüm,aydınlatma elemanlarını,gün ışığının geldiği doğrultuya yerleştirmektir.Arkadan ve tam tepeden gelecek ışık,gölgeler oluşturur.Masa üzerinden,ayarlanabilir,hareketli bir masa lambası kullanılabilir.Kütüphanelerde,ray üzerinde hareket edebilen spotlarla aydınlatma sağlanabilir.
• Ayna aydınlatmasında, ayrıca duvar aplikleri ve tavandan sarkan lambalar kullanılabilir.
• Koridorlarda,yarı şeffaf aplikler ve geniş açılı armatürler kullanılmalıdır. Koridorla odalar arasında, çok fazla aydınlık seviyesi farkı olmamasına dikkat edilmelidir.
• Banyo aydınlatmasında, neme dayanıklı ve ıslak mekanlar için tasarlanmış armatürler tercih edilmelidir. Önü camlı armatür veya kapalı tip lambalar seçilmelidir.Küvet ve duş bölümünde,karolar üzerine yansıma yapmayacak,gömme spotlar kullanılabilir.Banyoda,lavabonun üzerinde duran aynanın,her iki yanına aplikler yerleştirilmelidir.
• Bahçe aydınlatmasını amacı, nesneleri ve çevreyi görebilmektir. Bunun yanında, akşam açık havada sıcak bir ortam yaratmak için,sarı ışık tercih edilmelidir.Büyük Fas fenerleri,lokal aydınlatma ve dekoratif bir atmosfer yaratmak için,her zaman idealdir.Dış aydınlatmada taş yapıların,duvarların sıcak renkli ışıklar ile aydınlatılması uygundur.Bitki ve suların aydınlatılması,soğuk renkli ışıkla yapılmalıdır.
Su, içten aydınlatmalı veya suyu çevreleyen ağaçlar aydınlatılarak, karanlık su yüzeyine gölgeler oluşturulmalıdır. Ağaçlar, gurup halinde yerden aydınlatılmalı, üstten ve tek tek aydınlatma yapılmamalıdır. Projektörlerde, bitki rengine uygun ışık kullanılmalıdır. Örneğin; yaprakların , sarı-kırmızı-kahverengi bir hal aldığı sonbahar mevsiminde,akkor telli lambalar kullanılabilir.Çalılıklar ve çiçek tarhlarının aydınlatılmasında ise,daha küçük projektörler kullanılmalı,ışık şiddeti çok yüksek olmayan,renk geri verimi iyi olan lambalar seçilmelidir.

Aplik:Duvarda kullanılan bir armatürdür,ana ışığı destekleyici olarak kullanılır ve günümüzde daha çok dekoratif nedenlerle tercih edilmektedir.
Abajur:Sehpa üstlerinde kullandığımız armatürlerdir. Bunlar da destekleyici olarak kullanılmaktadır.
Lambader:Ayaklı lamba tabir ettiğimiz ürünlerdir.Genelde,halojen yani,güçlü ışık kullanılanları tercih edilir.Tavan ürünü kullanmadığımız yerlerde,ana ışığı sağlamaktadırlar.
Avize:Tavandan belli bir mesafede sarkan armatürlerin genel adıdır.Mekanda genel olarak,ana aydınlatmayı oluştururlar.
Plafonyer:Tavana monte edilen armatürlerin geneline verilen isimdir.Genelde tavanı alçak mekanlar ile koridor,hol veya banyolarda tercih edilir.

Ampul,halojen ve floresan arsındaki teknik farklar nelerdir?

Işık güçleri farklıdır. Normal ampulün maksimum aydınlatma gücü 100 watt ile sınırlı iken, halojenlerde 500 watt’a kadar yükselir ve çok daha parlak bir ışık kaynağı oluştururlar. Floresanlar, beyaz ışık verirler ve daha az göz yorucu olarak kabul edilirler.Ofis ve çalışma alanlarında tercih edilirler,fakat ışık güçleri daha azdır.

Öneriler Bizden, Seçim Sizden…

Seçiminiz ne olursa olsun,ortaya çıkanın , sizi anlatan,sımsıcak bir yuva olacağından hiç şüpheniz olmasın. Farkınızı ve tarzınızı ,kendiniz yaratacaksınız…Seçimlerinizi yaparken,dilediğiniz takdirde ,biz, her zaman,size yol göstermek için, yanı başınızda olacağız.

Gönderen:admin